letters

Motivační článek pro pokročilé

18. prosince 2017 v 14:11 | Cinereo
Vyjasněme si něco už na začátku: pokud jste ze spokojené rodiny, nepochopíte to. Pokud pocházíte z domova, kde se všichni objímají a sdílí své pocity a každou sobotu je celý vás domov provoněn čerstvým štrůdlem, zatímco váš táta při bafání fajfkou poklidně čte noviny v křesle, nejste předurčeni něčemu podobnému porozumět, protože vám chybí ta správná míra traumatu, jakou si neseme my ostatní.

Jestliže se vám jednou do srdce zakousne pocit, že si nezasloužíte jiné zacházení, než je fackování a plazení se stínem zkrátka jen proto, že jste nuceni k pohybu, jen velmi těžko se toho zbavuje. Jestliže vám někdo celý váš život říká, že nestojíte ani za odplivnutí, začnete tomu skutečně věřit. Začnete brát za samozřejmost, že jste nenormální, že se na vás VŠICHNI kolem dívají skrz prsty a že zkrátka nezapadáte, protože jste zvláštní, a to ani z daleka ne po té pozitivní stránce věci.

Ale potom se odpoutáte od rodiny a potkáte nové lidi. A než vám to stihne dojít, tihle lidé jsou ještě horší než vaše rodina. Ale jsou to kamarádi, no ne?

Intermezzo

"Pojď na ten koncert, hraje tam Mr. D.!" Naléhá na mě Mamina, kterou jsem shodou okolností poznala v čajovně, ve které jsem poprvé byla společně s ní a s Kuřátkem. Moc neodmlouvám, protože doma jsou dělníci, chybí tam moje postel a - což je největší důvod vypadnout - je tam moje rodina. No, tak se nebráním a vrhám se po hlavě do socializace.

Večer na koncertě, který byl v Roxy - jednom z mála dobrých klubů - nesmírně energicky trsáme na velmi špatnou hudbu jedné rádoby metalové kapely, jejíž cédéčko jsem mohla získat cenou za návštěvu dodávky jednoho z jejích členů (CD nemám, kdyby se někdo ptal). Večer je zajímavý. Je tu alkohol a je tu spousta lidí, poznávám spoustu lidí a poznávám kouzlo nočního života, což pro mě v téhle době znamená být za prahem domu po setmění - zkrátka sen každého puberťáka.

Odpoutávám se od Maminy, jakožto převozníka na břeh populárních osobností naší střední školy a potkávám se s dočasnými protagonisty svého příběhu. Není to sen každé holky být tou ve středu pozornosti? No, mne se to dočasně povedlo.

Výhoda toho, že na vás odmala někdo řve, je jednoznačně skutečnost, že vás moc věcí nerozhodí. Jste zvyklí se tak nějak přiměřeně hádat (teda až na moment, kdy se jedná o lidi, na kterých mi opravdu záleží, pak mám na krajíčku prakticky během vteřiny) a hlavně si nenecháte nikým kálet na hlavu. Což neznamená, že jste považováni za konfliktní typ - ba naopak, jste tak nějak zajímaví a zábavní, obzvlášť pokud se tahle vlastnost kombinuje s roztomilou tváří (ne hezkou, řekněme sympatickou), blonďatou hlavou a výškou kolem 160 cm. Pak jste nejen zajímaví a zábavní, ale dokonce přitažliví. Nebo alespoň tak se to osvědčilo u mě a v téhle skupině lidí. A do toho ještě máte pěkný zadek, což víte, protože se něco podobného stane poměrně pravidelným středobodem komplimentů.

Elektrizující zážitky posledního týdne

10. prosince 2017 v 14:10 | Cinereo
Být sebelítostivý a obsesivní typ, co posedává po ránu doma nad kafem a sleduje u toho DVTV, přičemž každé dění na obrazovce komentuje čistě z nedostatku lidského kontaktu nahlas, s sebou nese nemalou spoustu konsekvencí.

Na prvním místě třeba závislost na kafi, bez kterého nevstanete, bez kterého se nesepnete a bez kterého jste fyzicky neschopni překročit práh domu čistě proto, že jde o váš psychicko-chemický rituál. Na místě druhém tu správnou míru informovanosti, jakou průměrný člověk potřebuje, aby odhadoval různé vtipné narážky jiných (a na rozdíl od vás) intelektuálních lidí, co podobné věci jako DVTV poslouchají pro odpočinek, o volném čase louskají Senecu a hlavním chodem pro ně jsou osobní účasti na veřejných politických debatách. Tedy lidé, kteří způsobují 99 % vašich úzkostných stavů a nedostatku sebevědomí. Na místě třetím pak stojí jednoznačně samotný fakt, že zmíněná osoba tráví drtivou většinu času zametáním pod koberec podvědomí věci, které se urputně cpou zpátky na světlo světa.

Znáte ten moment, kdy se všechno svoje oblečení snažíte nacpat do šuplíku, kam patří, ale ten šuplík zkrátka není nafukovací, a tak skončíte s polovinou svých věcí, jak nevzhledně plandají ze svého určeného místa ven, namísto abyste se zkrátka smířili s faktem, že se tam nevejdou, a přemístili je jinam? Kolem a kolem bych namísto toho také mohla napsat - co se sebou?

Všechno, co v životě mám, je dílem shod náhod. Tak je to nejspíš v životě každého člověka, ale když to vztahuju jen sama na sebe, nahání mi to husí kůži. Obor, co studuji, jsem si nevybrala nijak výjimečně cíleně - ano, mám ráda češtinu a samozřejmě, že patří do oblastí věcí, co mě zajímají a chci se jim věnovat. Ale nikdy jsem necítila potřebu k tomu vysloveně směřovat. Spíš se mi zúžily všechny ostatní možnosti a já zkrátka nevěděla, co jiného se sebou. A tak jsem skončila tam, kde jsem.

Jednou jeden náš vyučující říkal: Chytří lidé mají těžký život, protože před sebou neustále vidí spoustu možností a bojí se, že si vyberou tu nesprávnou. Hloupí lidé možnosti nevidí, mají život proto snazší. Jednoznačně se jedná o myšlenku, v níž se něco skrývá. Něco pravdivého (což se u všech vhodně formulovaných citátů nedá brát za samozřejmost, ale v tomhle případě mi to tak přijde), ale taky něco, co lehce zavání jako výčitka. Možná, že kdybych byla trochu více sebe-angažovaná, tak bych necítila pocit viny. A stejně tak je i zatěžko nepoddat se rezignaci, když za sebou už máte tolik zbytečně investované energie do věcí, jež by se vyvinuly stejně, kdybyste ani nehnuli prstem. Možná právě proto volím řešení "sedět na zadku a čekat na zázrak", protože doposud to zdánlivě nenese žádné následky. Tedy až na pár drobností.

O spermatu, drůbeži a odpouštění

27. listopadu 2017 v 19:01 | Cinereo
Sedíme v posledním patře budovy nákladového nádraží na Žižkově, kolem nás pobíhají děti a popojíždějí postižené děti a sem tam i hejno dospělých, co přenáší hekticky levné kusy oblečení z jedné strany místnosti na druhou. Mezi tou spoustou lidí se někde motá i Kuřátko, ale to je důkladně ukryté ve změti nohou, rukou a smíchu a výkřiků a profesionálně se tak vyhýbá jak očnímu kontaktu, tak osobní konfrontaci.

Co zase provedla? Nevím. Zeptejme se Buřiny, co sedí hned vedle mě, usrkává s jen lehce traumatizovaným výrazem pivo a společně se mnou kouká do blba. Nebo to formulujme jako že hledí moudře do dáli a snaží se přijít na důvod, proč ještě držet svoje emoce na uzdě. No, popravdě, já na tom nejsem s náladou o mnoho lépe. Mám hlad, a když mám hlad, tak bych všechny kolem s radostí poslala Satanovi pod vařečku do pekelnýho kotle, jen abych dostala řízek, nebo cokoliv poživatelnýho. Namísto toho ale mám - stejně jako Buřina - v ruce pivo a zcela strategicky si jím plním prázdný žaludek.

"Tváří se jak kyselá p*del," cedí skrz zuby Buřina, když se náhodou Kuřátko mihne mezi davem a souká na sebe desátou vrstvu svetrů za méně než symbolickou částku. Němě přikyvuji, ale není k tomu co víc dodat. Nebo, mohlo by být, pokud byste podobnou situaci zažívali poprvé. V tomhle případě ale pro nás šlo o zcela cyklicky se opakující událost, kdy výjimečně za slovem "cyklický" nestojí nic spojeného s krví. Takhle jde jen o spoustu blíže nespecifikovaného materiálu mléčné barvy, který - stejně jako ve všech předešlých případech - nenávratně pošpinil dlouholeté přátelství. Ostatně kdyby šlo o krev, alespoň by viník byl o trochu víc barevně usvědčen, takhle bychom se museli obrátit jen na ultrafialové světlo, ale kdo by se s tím obtěžoval, když máme osobní doznání? I když na druhou stranu, ani to nemusí být směrodatné.

Lámání srdcí pro začátečníky

21. listopadu 2017 v 19:37 | Cinereo
Na základní škole jsem byla poměrně šťastná. Ne snad kvůli spoustě přátel a mojí obrovské popularitě (která se maličko rozšířila až na gymplu, kde jsem patřila mezi - jak jednou napsala moje kamarádka - populární teens, které vídáte ve filmech). Byla jsem spokojená proto, že jsem si jednou v životě připadala tak nějak normálně.

Bydlela jsem s mámou i s tátou, kteří se nehádali (tátou sice nebyl můj táta, ale byl to mužský element v mém životě), a protože jsem byla ve třídě za tu nejchytřejší (ostatní děcka byly vážně silně vymytý, nebo mi od té doby moje schopnost myslet viditelně zeslábla, ale to se stává). Nejenom tedy, že jsem si připadala normální, ale dokonce jsem se cítila i být normální a výjimečná, dokonce v tom pozitivním významu slova.

Vzpomínám si, jak jsem se procházela Stromovkou cestou domů, jak jsem se těšila, až se dostanu k počítači a budu psát. Bylo hezké odpoledne plné slunce a svěžího jarního větříku, všude zpívali ptáci, já měla nesmírně dobrou náladu a pak jsem se zaparkovala doma u svého starého blogu (ano, jsem na tomhle serveru už opravdu tak nějak odjakživa) a psala. A psala a psala. A pak domů přišla máma, potom táta, společně jsme se navečeřeli a pak jsme se posadili k televizi, kde zrovna vysílal seriál Ztraceni. A pak jsem si šla lehnout k sobě do pokojíčku na palandu a všechno bylo normální.

Jestliže někdo máte normální rodinu, pak buďte rádi za každý večer strávený společně s nimi u televize, protože pro mě je to jedna z nejoblíbenějších aktivit, těsně vedle rodinných nákupů, neb se mi těchhle věcí nikdy moc běžně nedostalo.

Základka jako taková bylo poměrně sympatickým místem. Trochu mě šikanovali, ale naštěstí ne nijak výrazně a ne nijak hrůzostrašně, abych si z toho nesla trauma. Což je vtipný, protože ten, kdo mě šikanoval, se potom stal mým kamarádem a později znásilnil jednu moji kamarádku.

Pokud už se mluví o klucích a o vztazích, na základce začala moje velká první dětská láska. Nazvěme ho třeba Stehlík. Vzpomínám si, jak jsme se spolu poprvé bavili. Stehlíkovi se nesmírně líbila moje nejlepší kamarádka, protože moje kamarádka byla z nás dvou vždycky ta hezčí. Ta ho ale odmítla na jedné z našich diskoték na škole v přírodě, takže si rozhodl zalepit srdíčko mnou. Celý večer jsme spolu protančili (tzn. v dětském pojetí, tudíž nějakých dvacet minut reálného času, předpokládám) a stali se z nás kamarádi. A jak plynul čas, našli jsme si k sobě cestu (*růžové brýle a zamilovaný pohled do dáli*).

Nebo jak plynul čas. Byl to vlastně docela fofr.

Variace na stejné téma

20. listopadu 2017 v 17:54 | Cinereo
Jedu tramvají a všechno se maličko rozpadá. Střípek po střípku, nevím jak, ale všechno se drobí a snáší se k zemi, jako nikdy nekončící sněhová přeháňka, jejíž mráz mě pálí do tváří. Po obloze se pomalu sunou temně šedá mračna a já se nemohu zbavit představ o tom, jak se seberu a zmizím někam, kde mě nikdo nenajde. Ztráta, to je asi to jediné slovo, jež by mi v ten moment mohlo přejít přese rty, protože ať už jde o ztrátu sebe sama nebo toho neidentifikovatelného "všeho", co mi sněží za krk, jde o nenávratný proces.

Přála bych si protrhnout tu síť, které mě odděluje od zbytku světa. Vidíte skrz ni, slyšíte skrz ni, dokonce můžete prostrčit i jeden nebo dva prsty skrz ni, ale nikdy se plnohodnotně neocitnete na druhé straně. A nejde o metaforu něčeho konkrétního, jedná se pouze o celkový pocit, celkový vjem, jež ze světa mám, a to mě na tom děsí nejspíš nejvíc.

Jednou nedosažitelnou hvězdou, která mi potupně bliká nad hlavou, je moje vlastní rodina. Nevím, co se stalo, že teď se moje distance od ní o tolik dramatizovala, obzvlášť oproti naprosto neměnným předchozím měsícům. S mámou telefonuji denně, vídám ji alespoň jednou týdně (což je oproti původnímu stavu relativně pokrok), ale stejně se něco změnilo. Dost možná je to tím, že už si nepřipadám vůči ní v rebelii jako puberťák s hormonama na pochodu a chováním i debilitou tomu bohužel odpovídající, ale jsem vůči ní v opozici jako dospělá (*dospělost intensifies*).

Znáte to klasické rodinné klišé, kdy si vždy maminka potrpí na svého zlatého synka a tatínek na svou malou princeznu? Proč to nikdy není obráceně? Proč nemají matky tak vřelý vztah ke svým dcerám a otcové ke svým synům (tedy pokud mluvíme všeobecně, samozřejmě, že se najdou i výjimky)? No, protože tu je a vždycky bude určitá konkurence mezi "mladou" a "starou", mezi "seniorem" a "juniorem". A právě nejspíš konkurence je to, co se staví i mezi mě a mojí matku.

Možná jsem jen přecitlivělá, ale kritika ze strany prakticky jediného rodiče, kterého máte, bolí právě o to víc. A o to hůř, když je pod neustálou palbou kritiky prakticky všechno, co uděláte. A všechny omluvy, že se jedná pouze o nepovedený vtip nebo nadsázku zkrátka nemají šanci to zhojit, protože to vždycky bude to jedno bolestivé místečko, jemuž žádné foukání ani peroxid nepomůže. Nanejvýš tak kompletní amputace.

Neztrácejme čas, ani když ho nemáme

11. října 2017 v 21:28 | Cinereo
Tak jo, tentokrát není na vině můj nedostatek kreativity nebo nedej bože moje spokojenost v osobním i milostném životě. Tentokrát je příčinou pouze a jedině absolutní nedostatek času, který enormně seřezává všechny psací příležitosti. První z mých příležitostí bývá klasicky večer, což je podle zveřejňovaných článků znát, že své texty publikuji hned po dopsání a především v pozdních nočních hodinách, kdy je moje tělo maximálně naspeedované z množství čajů, kafí a malých příslibech o tom, že druhý den budu stejně tak energická (načež pak pouze umírám s výrazem "chcípni" a cpu si sirky do očí jako podpěry svých víček). Druhou z příležitostí bývá… no, ono vlastně píšu vlastně jen ve večerních hodinách, co si budeme nalhávat.

Každopádně večery, kdy bych eventuálně měla prostor na to, něco přivést na svět, jsou povětšinou mými volnými večery - a volné večery jsou úspěšně vyplňovány Ferdinandem, který se na mě mile usmívá, povídá mi a při jakékoliv známce polevení mé pozornosti se starostlivě ptá, jestli je všechno v pořádku, bere mě do náručí a odnáší do postele (jež je čistě mimochodem prakticky přímo v mém obýváku). No a pak buď povídá dál, nebo tři tečky. Vlastně tři tečky jsou i po tom, co dopovídá.

Kolem a kolem, volný večer je zhruba jeden den v týdnu, kdy mám opravdu čas píchnout se naprosto nekolegiálně k počítači (což v perspektivě člověka, který žije jen se svou rotou kytek, je poměrně pochopitelné).

No jo. Ale na počítači se dají dělat i jinačí věci než psaní. Třeba úkoly do školy! (Perverzáci, promiňte, porno popravdě postrádám pomálu.) Právě teď jsem po dvou hodinách svého brouzdání na internetech zjistila, že tenhle rok nebude ani o krapet snazší, než ten předchozí, jak jsem se já imbecil naivně domnívala, ale bude naopak o pěknou tunu s*aček těžší, protože podle očekávání, předměty přestávají být tím "pojďme se všichni hurá seznámit s lingvistikou" a začínají být spíš na úrovni "obsesivní morfologie a lexikologie, společně s pány Trávníčkem a Filipovským, kteří vás od brady až po podbřišek rozříznou svými mnohými termíny a jediné, co z vás zbyde, je kopec želatinovýho hnusu na podlaze".

Kopec z praček a pocity

6. září 2017 v 14:20 | Cinereo
Krize středního věku může navzdory všem předpokladům, například především kvůli svému samotnému názvu, udeřit prakticky kdykoliv. Třeba když máte ruce ve dřezu a v duchu se nesmírně radujete z nové a nepoužité houbičky na nádobí. Nebo když si skutečně začnete sami prát a řešíte problémy, jako jsou alergie vašich blízkých na různé typy aviváží. Nebo když vaším plánem na celý den je piglovat zažraně podlahu především proto, že vám samotným to dělá větší radost, než třeba čtení fantasy (což u mě samotné je vysoce postavený žánr). Zkrátka a dobře, pochopili jsme se. Dospívání, to reálné, mentální dospívání, je děsivé.

Ne ani tolik pro uvědomování si vlastní zodpovědnosti nebo záruka, že pokud někde něco pohnojíte, nikdo za vás nic čistit nebude. Spíš je hrůza ztrácet kontakt s tím svým mladým, iniciativním, praštěným a naprosto nekorigovatelným já. A stejně tak naopak navazování vztahů s tím k party neochotným, drogám zapovězeným já, jimiž podobnými jsme dřív opovrhovali, kterými jsme vzájemně slibovali se nestát. Ale nejde o zklamání z té změny. Spíš o šok.

Intermezzo I.

Sedíme v čajovně. Zase a pro nás typicky. Kdo by tam taky neseděl, když je to prakticky zadarmo. Buřina má jednu ze svých posledních směn, stojí před námi v kuchyňce, patlá si tam čaje a kuskus a kdoví co ještě, my si dáváme zcela klasicky vodnici (která je, nutno podotknout, v téhle čajovně opravdu záležitostí pro fajnšmekry, takže žádná polouhelnatá rychlozápalná vochcávačka, jakými jsou domácí vodnice).
"A tak jsem se vrátil domů a říkám Jolaně, " říká jeden kamarád, já si líně potahuji ze šlauchu a motá se mi příjemně hlava, "že není možný nechat to nádobí stát ve dřezu bez ničeho. Svým způsobem to chápu, je vážně nemožný umýt to hned po použití, ale nechat to tam stát den…"
"Souhlas," hlásí se ke slovu buřina s utěrkou v ruce a otírá konvici na zázvorák. "Zaschnutý jídlo na talířích je ten největší hnus, co může být."
"Nemusíš to hned mýt, ale musíš to odmočit," pokyvuju hlavou a podávám vodnici dál.
"Přesně!" kývá trochu přespříliš zapáleně hlavou i kamarád, bere ode mě šlauch a potahuje si z něj. A z jeho úst pomalu stoupá ke stropu krásný karcinogenní bílý kouř. Líně se převaluje v prostoru a pak mizí do neznáma.
"Ty vole…" říkám nahlas a obrací se ke mně dva páry očí.
"Co je?" ptá se Buřina.
"No, nic," směju se, "došlo mi teď, co to vůbec řešíme za problémy…" Kamarád i Buřina se ke mně přidávají a každému z nás tak trochu dochází, že už nám není těch praštěných 16, kdy jsme si z předchozí čajovny udělali soukromý brčál a byli každý druhý den vzhůru do čtyř.
"Stárneme," prohlašuje s dramatickým výrazem buřina a škube jí koutek.
"Ty možná, já jen zraju," směju se taky a přikláním si ke rtům skleničku vody, protože hlava se začala motat už trochu přespříliš. No, kdo by to byl čekal, vždyť už je dávno po desáté večer, to už důchodci dávno spí, společně se mnou.
"Ale to je normální," říká kamarád, "nezměnit se by znamenalo zatvrdnout. A to by bylo mnohem smutnější." A stejně tak smutné je to přiznat, ale má pravdu. Asi je vážně na čase se posunout dál.

Nekomplikujte to, prosím

25. srpna 2017 v 14:59 | Cinereo
Ležím v posteli, mám slzy v očích a zírám do stropu. Nevím proč, ale tohle patetické a vyhrocené stvoření, které se hystericky snaží nerozpadnout na tisíc kousků, jsem zkrátka já. Zkrátka pořád a naprosto bez ohledu na okolnosti, vždycky to nejspíš budu já.

Příčiny tohohle stavu bývají různé. Škola. Rodina. Hormonální výkyvy. Můj bezesporu a beze vší ironie skvělý přítel, o němž přemýšlím tak často, až se z naprostých banalit uvařím problém hodný sebevraždy nebo snad - a to mnohem více pravděpodobně - důvod k breku a vykřupnutí celé sklenice Nutelly na posezení.

Kam jsem to dopracovala? Ptám se často sama sebe a společně se svými slzičkami utírám i vlastní racionalitu a zbytek důstojnosti. Kam jsem to dopracovala?

Krize přichází bez ohledu na dosažené úspěchy i bez jakékoliv vazby na mou snahu o udržení se v psychické pohodě. Jedním z těch důvodů, proč tak těžko hledám psychický balanc, je také moje současná neschopnost psát - ne snad kvůli nezdravému zápalu do učení, uklízení nebo práce, ale zkrátka umírající kreativita. Aneb umělecká krize a z ní plynoucí psychická krize zapříčiněná nedostatkem životních krizí. Jak by řekla Buřina, je to mr*ka z krtka.

O rodičích a lidech

23. června 2017 v 14:43 | Cinereo
V životě je mnoho mezníků. První panák. První polibek. První jízda za volantem. První milování. (Ideálně ne všechno v tomto pořadí.) Mezi mezníky se však řadí i způsob vnímání svého okolí, sebe sama, ale i lidí v blízkosti - tentokrát si vezměme například konkrétně rodiče. Zprvu je adorujeme a máme je jako vzor ve všech ohledech. Poté nás nakopne puberta a my si uvědomíme, že vlastně dělají úplně všechno špatně, jsou to prakticky neschopní imbecilové a nemáme s nimi nic společného. Poté dojde i k jistému smíření, kdy vystřízlivíme, vystoupíme z té sebestředné bubliny a opět se rodičům trochu otevřeme. Muvíme s nimi, nasloucháme jim a sem tam i v něčem poslechneme, ale naslouchání někomu vede nenávratně i k přemýšlení a ke zvažování, přehodnocování stanovisek.

Každému se někdy stane, že zkrátka trochu ujede a plácne nějaký nesmysl, nebo skutečně šlápne vedle bez nějakého logického opodstatnění, tedy v jazyce normálního člověka se zachová jako kretén, což je ve výsledku následováno výchovným facanem od života (teď to schválně píšu trochu hyperbolizovaně, nemusí se nejednat o nic tak v zásadě fatálního - alespoň doufám). Ale když někdo volí svou cestu výkradně přes klacky a kamení a jeho každý další pohyb kupředu je doprovázen několika vymknutými kotníky a zloměnými končetinami, začneme tušit, že je něco špatně.

A teď zpět k rodičům. Znovu zde tedy opakuji východisko prvního odstavce: adorace - kritika - spřátelení / racionalizované sblížení. Problém nacházíme právě ve třetím kroku. Slovo racionalizované - tedy odůvodněné rozumem, nebo jak píše slovník abz.cz využití rozumové metody (což se mně osobně líbí jako definice snad ještě víc, alespoň konkrétně v tomto kontextu) - není použito náhodně, jak už bodří dozajista vědí. V momentě, kdy se zbavíte hormonového tsunami a zbavíte se tak růžových / černých / všechnybarvyduhy brýlí, začne se kaleidoskopický obraz krapet přetáčet a z neurčité směsi plastového odpadu se pomalým procesem poslepuje dohromady jediná mozaika.

Kuřátko

17. dubna 2017 v 0:37 | Cinereo
"Nehledě na to, jak jsem teď střízlivá, jsem z toho všeho kofeinu docela na káry," říkám a směju se na další tlustou bichli, ve které se schovává mně drahé pojednávání o České moderně. Buřina na mě civí z gauče, v klíně také s knihou, jen na rozdíl ode mě s přehledem psychologie. Dva rádoby humanističtí rádoby nezoufalci.

Ať už si člověk nalhává samotářství sebevíc, občas zkrátka není nad to sednout si pořádně nepohodlně na podlahu s jednou takovou tlustou knihou, poznámkama, desátým kafem za ten den a nápaditou dávkou obvykle nepřirozeného optimismu se pustit do práce po boku s člověkem, se kterým na to jste zvyklí. A výjimečně to není Ferdinand, ale Buřina. Buřina, kterou znám už přes pět let a Buřina, se kterou jsem se několikrát na smrt rozhádala (při zpětném pohledu kvůli totálním banalitám, za které bych si nejradši dala jednu po čuni) a znovu usmířila, protože, znáte to, občas je zkrátka lepší spolknout pýchu, i bez ohledu na fakt, že daná osoba nejí příliš mnoho ananasu, a omluvit se nebo to zkrátka přejít to a pokračovat s malou jizvou na cti a velkým kamenem shozeným ze srdce. A tohle není jen prachsprostý lesbický plkání na téma dokonalého dívčího vztahu v kontrastu s komplikovaným jednáním s opačným pohlavím, jde především o docenění několikaleté známosti.

Jak už jsem fňukala dávno a dávno, škodou je, že bydlí za sedmero horami, kam se její rodina odstěhovala, ale naopak štěstí spočívá ve skutečnosti, že je přinejmenším stejné hnědé uhlí jako já, takže je k osamostatnění se a úprku zpět do pulsujícího města ožívající historie blíž, než já k osobnímu bankrotu a vyhoření dohromady. A tohle malé navázání spojení, jako když byl natažen drát přes Atlantik a poprvé bylo možné zasílat kratičké telegrafické zprávy z jedné strany na druhou, je svou vzácností stejně tak bolestivě připomínající staré dobré časy, jako potvrzující má dávno padlá slova o tom, že zase bude dobře. A vida. Mraky se trochu rozestoupily, bez ohledu na to, kolik paprsků od mého zlatovlasého Ferdinanda tam nahoře za nimi přicházelo i předtím. Vážně doufám, že se Buřina dostane na fildu, a to nejen kvůli jejímu vlastnímu úspěchu, ale i kvůli zachování toho přátelství, které i když není žádný idiotský BFF, jak by si to Facebook a další kopa sociálních ideálů přály, je něčím hodnotným. Minimálně tím, jak je (alespoň mně) vzácným. A to stačí.

Oči a poetický propad

15. dubna 2017 v 17:12 | Cinereo
Čím víc času trávím s literaturou, tím víc se přimykám myšlenkám o tom, že cokoliv, co píšu já, je rovno svou hodnotou ptačímu trusu. Na prvním místě dokážu psát něco jen přiměřeně čitelného v případě, že jsem v depresi - v ten moment je to zase nepublikovatelné. Naopak když konečně přivedu na světlo světa něco, co přímo nestříká emocema, je to zase neuveřejnitelné, protože se na to nedá ani koukat, natož aby to šlo číst. Mít depresi z toho, že člověk nemá depresi, ze které by se mohl zpovídat. Krásný bludný čtverec (ten není volen náhodou, na rozdíl od kruhu má hned několik ostrých zatáček a hrotů). Kouzlo života však tví i v nekonečné rozličnosti klacků, které vám padají pod nohy, čímž pádem stačí jen uvařit si dobrý čaj, zaklonit se ve svém křesle a pomalu sledovat svět kolem sebe, jak se poddává entropickým orgiím a každou chvíli vás sešrotuje v sobě samém, abyste si nestihli ze svého ještě vroucího šálku ani přihnout.

Ať už je to křeslo nebo oko bouře, kde se nacházíte, můžete prakticky s jistotou předpokládat, že to nepotrvá věčně. A to je na jednu stranu i nesmírně útěšné, protože pak se můžete jen rozhodovat, po které z těch dvou extrémních poloh toužíte víc.

Procházíme se s Ferdinandem v pražském Podolí, jdeme po úzkém schodišti a střídavě valíme oči na krásné panorama, co se před námi otevírá, a střídavě na krásné (snad prvorepublikové?) domy, které tu nezúčastněně a otupěle den co den sedí, netečné ke světu pod sebou. V největším okně z nejvýše položených domů zabírá nejlepší výhled obrovské kočičí škrabadlo - což částečně vypovídá o decentním plivnutí na původní úmysl architekta, stejně tak o dnešních prioritách lidí.

Dopis pro Tebe

1. března 2017 v 18:53 | Cinereo
Zdravím,
to jsem zase já. Omlouvám se, že ti píšu tak málo, ale mám teď spoustu práce. Práce a školy, školy a sebe. Občas si připadám, že se propadám zpět ke svému ponurému a ke světu nenávistnému já, především kvůli stresu a nedostatku času hledat ve věcech ty lepší stránky, druhým důvodem by se pak snadno mohla stát moje osamělost. Nevídáme se tak často, jako jsme se vídávali. Ale to je v pořádku, jsi se svou rodinou. Zasloužíš si s ní být a já nemám nárok Ti v tom bránit, i když bych skutečně chtěla.

Právě se nad Holešovicemi setmělo a obvykle černé střechy se nachaly potáhnout temně fialovými odlesky od za obzorem mizícího slunce, já sedím u svého psacího stolu a doufám, že se mi psaním Tobě alespoň trochu uleví. Od doby, co tu nejsi, si uvědomuji, jak jsem osamělá. I když člověk přijde domů a jediné, na co má chuť, je prásknout sebou do gauče a nenechávat se nikým obtěžovat, a kdy namísto klidu přijde máma nebo mladší sestra a něco po nás chce a my se jen nesmyslně zlobíme, protože jsme unavení, je tenhle kontakt nedocenitelný. Skutečně nejstrašidelnější věcí na světě je samota.

Nezáleží na tom, jestli procházíme po ulici a potkáváme desítky lidí, záleží na tom, jestli potkáme nějakou lidskou duši - i když přiznávám, že to zní dost pateticky a prapodivně esteticky, ale je tomu tak. Osamělost lidské duše, obzvlášť pak té naší, je skutečným neštěstím. Člověk nepotřebuje lásku, pokud má dobrého přítele. A proto Ti píšu, příteli.

Vzpomínáš, jak jsme si slibovali se nikdy nerozdělit? Já jako by to bylo včera, a přece je to už rok. Je to rok, kdy se postupně odcizujeme, rok, kdy se každý z nás stává někým jiným, kdy se učíme od jiných lidí jinou řeč a jinou rétoriku vůči světu, a právě proto přijde čas, kdy si jednou doslova přestaneme rozumět. A proto Ti píšu, protože se mi chce brečet a chce se mi znovu se vrátit do té doby, kdy jsme sice byli blbci, ale kdy jsme byli blbci společně. A být blbcem ve světě sám je tuze těžké.

Rok co rok

10. února 2017 v 19:06 | Cinereo
Dobrá, svět nemusí být vždycky peříčko, a také peříčko vždycky není. I když občas se změní nějakým zázrakem ve velikou duchnu, která vás na prvním místě ztěžka zalehne a zpola zadusí, ale po chvíli lapání po dechu a tisknutí obličeje do prachu na zemi vás - pokud se neudusíte - také může zahřát. Rok uběhl jako voda a stala se spousta věcí. Na prvním místě je zavhodno podotknout něco málo i k minimálnímu dění na těchto stránkách.

Jako první z důvodů podtrhávám minimum času, a to sice kvůli nové škole (studuji bohemistiku v Praze, s čímž ale na druhé straně nijak nesouvisí množství hrubek tady) a kopci práce kolem ní (například teď bych se ideálně měla učit na zkoušku, ale po těch několika týdnech šrocení se na bobku vem to čert). S tím souvisí i skutečnost, že čím více o literatuře vím (a vím toho zatraceně málo), tím více si i uvědomuji, že moje vlastní ťukání/datlování/psaní je větší šmíra, než jsem si dovolovala doufat (ale to taky vem čert).

Na druhém místě figuruje poměrně podstatně i onen zvláštní jev týkající se šťastně zadaných a v životě v rámci možností spokojených lidí, a to sice neschopnost napsat cokoli, co by nebyl rozvrkaný růžový blábol, anebo uměle vyvolaná snaha o umění, jak tomu bylo posledně (odkaz nepřikládám, vy zase nehledejte, nestojí to za to) - a nutno podotknout, že to pod článkem i někdo z vás napsal, za což děkuji, protože není nic lepšího než objektivní kritika, takže pokud tohle bude stejného kalibru, neváhejte mne virtuálně ukamenovat, přátelé.

Holubí vejce

13. září 2016 v 20:02 | Cinereo
Stojíme pod hlavním portálem svatovítské katedrály, dolů na nás shlíží tuny kamene přetvořeného v umelecké dílo, kouzelně osvíceného reflektory v letní noci, tříštícího se o okna a vitráže, výhružně se tyčícího proti obloze a utvrzujícího každého živého člověka o jeho malosti. Dojem něčeho takového je s dnešní architekturou takřka nesrovnatelný, opravdu, nenahraditelný dojem.

Ferdinand společně se mnou zaklání hlavu a nechává na sebe působit tu neúnosnou váhu nepopsatelných emocí, i když on sám by to nikdy nenazval takhle uctivě. Na moment se víc kochám Ferdinandem, než samotnou stavbou před námi, jíž tma propůjčila ještě o něco éteričtější půvab než denní světlo.

"Jestli tohle nikomu nic neříká," komentuje tiše po chvíli Ferdinand se smrtelně vážnou tváří, "tak je to prostě kokot," dodává jedním dechem. "Tos řekl krásně," souhlasím a obcházíme obdivuhodný komplex z levé strany, liduprázdnými uličkami, i když je teprve před desátou a teplá letní noc.

Na náměstí U Svatého Jiří panuje ticho vyplňované jen poklidným zurčením kašny. Zastavuji na moment u ní a otáčím se přes rameno, abych pohlédla přes nikým netížené dlažební kostky náměstí. Ferdinand se na moment tváří, že nechápe, ale ten hrobový klid panující v samém srdci hlavního města je zkrátka božský. Každý by měl někdy poznat Prahu právě s touto tváří, Prahu, z níž skutečně pryští mystičnost, je plná zákoutí a stovky let starých kamenů ukrývajících své vlastní příběhy. Můžeme si třeba nalhávat, že všechny ty řeči o ceně historie jsou zbytečné, ale ve skutečnosti je tak snadné nás uhranout jak v argumentech, tak v dojmech. Nakonec jediné, co má hodnotu, je to, co přetrvá. My tím nejsme. Jen duchové součastnosti na chvilkové exkurzi realitou.

Ústecký kraj, iluzionismus a eklektismy

12. června 2016 v 21:15 | Cinereo
Rozevírá se přede mnou údolí a přímka horizontu je nezvykle dobře viditelná. Na její levé straně se zvedá vzhůru a opisuje oblý tvar Řípu, na straně pravé vybíhá se svým lidským výrůstkem Hazmburk, nakonec se ztrácí za Radobýlem, na němž podle pověsti sedával sám K. H. Mácha a shlížel romanticky do údolí. Na stole mi leží kniha pana Václava Cílka, což možná vysvětluje moji krajní rozervanost ohledně krajin, a stejně tak Morgensternova kniha básní, Beránek měsíc, která úspěšně navozuje melancholii a chlácholí veškeré společenské nezdary. Nad Vltavou se zvedá mlha a postupně pohlcuje celé město. Po kolikáté se mi naskýtá tenhle výjev, kolikrát jsem ho viděla a kolikrát ho ještě uvidím?

Trocha šedivějícího blankytu místního nebe se mi vpíjí do kostí. Na papíře pod svýma rukama kreslím primitivní náčrtky peřenců a myslím na svého Ferdinanda. Na Ferdinanda a na budoucnost, na své studium - zatím úspěšně zhnojené, na budoucí práci, na celkové vyhlídky jakožto Evropana a Čecha a svou tvorbu. Myslím na to všechno a jediným mým skutečným počinem je rýmovačka, kterou spěšně škrábu vedle kresbiček.

Všechny temné smutky,
hasí dobré skutky.
Já jsem ale líný prase
- zase.

Světlo každého z nás.

1. června 2016 v 23:03 | Cinereo
Sedíme pod jevištěm a čekáme, až budeme vyzváni jít si převzít tubusy s matirutním vysvědčením. Ametérsky zařízené rekvizity se znovu přeskupují pod rukama několika málo dobrovolníků z našich vlastních - tedy bývalých vlastních řád - a na parket přichází náš třídní profesor - tedy třídní profesor na posledních deset minut středoškolského života.

Jeho proslov byl krátký a já bych o něm více než ráda reportovala, ale má paměť je bohužel ještě kratší. Jednalo se o úryvek z jeho vlastního cestopisu (a podle úryvku krásného cestopisu), v němž popisoval svou cestu vlakem přes Čínu. Zprvu se celý sál nás, studentů, zdál být lehce rozčarován, proč byla právě tahle pasáž knihy vybrána, ale jako tomu vždy bývá v těch dobrých textech (beze všeho narcismu, pochopitelně), to nejlepší bylo ponecháváno a zamlžováno až pro samotný a notně vygradovaný konec. Myšlenku si bohužel nepamatuji přesně, natož doslovně, ale její znění bylo zhruba takéto:

"Člověk by měl vždy čerpat sílu ze světa kolem sebe, nikdy z lidí. Zatímco při převádění světla do energie, jako hranol skla štěpí světlo, dochází k malému zázraku, při převádění energie od lidí dochází jen k obyčejné krádeži."

Fantastická myšlenka, při níž část mých spolužáků - do malého momentu bývalých spolužáků - jen pokrčila rameny a další se extaticky usmívala, zkrátka jen napuštěná atmosférou okamžiku, já seděla v němém úžasu, zády zabořena hluboko do sedačky a přitom jasně cítící čepel ostrého uvědomění. Naprosto egocentricky jsem si tu řeč, to našemu ročníku věnované sdělení, připsala k vlastnímu účtu. Pochopila ho, jak sdělení přímo pro mě. Jako zdvižený prst. Nebo jako facku mne rychle uvádějící do reality.

Nedokonalý a požehnaný.

31. května 2016 v 17:04 | Cinereo
Na okno bubnují kapky deště, nebe je svou barvou temnější než kafe v mém hrnku a na mě po dlouhé době usedá melancholická - pisálkovská - nálada. Je to nesmírná nostalgie, otevřít tyhle stránky, svůj starý účet, na kterém v mých vzpomínkách leží tuny a tuny sentimentálního prachu, ale kecy tohohle typu by vydalaly na dalších tisíc článků, které by nikoho nezajímaly, tudíž nebudu prodlužovat agonii téhle myšlenky a shrnu to jednou větou: Je to za mnou.

Střední je za mnou, a stejně tak spousta věcí s ní spojených. Je pryč naivita ohledně lidí, naivita ohledně vlastního přesvědčení. Ztratilo se i to kouzlo jemného dotyku s minulostí, ze kterého zbyla jen tato a následující slova. Je za mnou krátkodobá hluchota a je za mnou (minimálně z větší části) i pochybování o sobě sama.

Po tolika letech osobního odporu ke slovu "studium" byla ta několikaroční úmorná lopota zakončena pěti biči na papíře ve slavnostním tubusu, který snad jako jediná věc z celého maturitního ročníku nestál majlant a který už je zodpovědně zakopaný v útrobách skříně. Sama nevím, jestli je tomu tak kvůli vlastní nalhávané dehonestaci celého toho "dospívacího procesu" nebo kvůli strachu z pohledu na důkaz, že "střední je za mnou. Prozatím se ale nic nemění. Zůstávám obklopená učením na vysokou, tuny a tuny materiálů o historii literatury, kafem se svou barvou temnější než nebe (na němž se opět navzdory mé libosti objevuje blankytná modř) a myšlenkami a Ferdinanda. Je to relativně spokojený život.

Poslední den mého života byl včera

9. ledna 2016 v 23:08 | Cinereo
Silvestr byl přímo symbolický. Na začátku samotného velkého večera se z nebe svolil padat perleťově bílý sníh, jaký nikdo z nás už snad věky neviděl. Snášel se důstojně a líně z oblohy směrem dolů, opatrně usedal na přeplňené popelníky na stole, pokrýval špinavou podlahu zápraží, schovával pod sebe každodenní špínu a ukrýval zbytky roku 2015 pod třpytivou peřinu. Stála jsem udiveně u okna podkroví, obdivujíce svět za sklem, z přízemí se ozývaly rozjařené hlasy mých přátel a sem tam zacinkání rychle vyprazdňovaných i doplňovaných skleniček, a čas se na moment zastavil. Na půdě byla zima, štípala mě do tváří, prsty mi už dávno prokřehly a s padající tmou dostávaly celé prostory tajemný až strašidelný nádech, ale já neměla v plánu odejít. Chtěla jsem jen zůstat tam, kde jsem, sledovat klesající vločky a zapomenout, že je zase nový rok. Zapomenout na to, jak jsme se na tenhle okamžik nemohli několik týdnů dočkat, a zase všechno uteklo jako voda, zapomenout na rychlost, s jakou se rok zase sešel s rokem. Zapomenout na to, jak dlouho všechny tyhle lidi znám, i když jsem je ve vlastním vnímání času potkala sotva včera, a především zapomenout na to, že aniž bych to brzy postřehla, bude další rok pryč.

Je Silvestr, a já chci bulet jako želva, protože společně se zimou a vlhkostí se mi do kostí zažírá melancholie, tráví mě zevnitř a duté prázdno, jaké ve mně vytváří, se naplňuje jen nostalgií smíšenou se smutkem. Stále dokola si opakuji, jak rychle utíká čas, a za jak krátkou dobu budeme všichni sípat na smrtelných ložích, aniž bychom byli schopni více vzpomenout na tváře lidí, kteří pro nás ve své době znamenali svět.
 
 

Reklama