Červen 2017

O rodičích a lidech

23. června 2017 v 14:43 | Cinereo |  letters
V životě je mnoho mezníků. První panák. První polibek. První jízda za volantem. První milování. (Ideálně ne všechno v tomto pořadí.) Mezi mezníky se však řadí i způsob vnímání svého okolí, sebe sama, ale i lidí v blízkosti - tentokrát si vezměme například konkrétně rodiče. Zprvu je adorujeme a máme je jako vzor ve všech ohledech. Poté nás nakopne puberta a my si uvědomíme, že vlastně dělají úplně všechno špatně, jsou to prakticky neschopní imbecilové a nemáme s nimi nic společného. Poté dojde i k jistému smíření, kdy vystřízlivíme, vystoupíme z té sebestředné bubliny a opět se rodičům trochu otevřeme. Muvíme s nimi, nasloucháme jim a sem tam i v něčem poslechneme, ale naslouchání někomu vede nenávratně i k přemýšlení a ke zvažování, přehodnocování stanovisek.

Každému se někdy stane, že zkrátka trochu ujede a plácne nějaký nesmysl, nebo skutečně šlápne vedle bez nějakého logického opodstatnění, tedy v jazyce normálního člověka se zachová jako kretén, což je ve výsledku následováno výchovným facanem od života (teď to schválně píšu trochu hyperbolizovaně, nemusí se nejednat o nic tak v zásadě fatálního - alespoň doufám). Ale když někdo volí svou cestu výkradně přes klacky a kamení a jeho každý další pohyb kupředu je doprovázen několika vymknutými kotníky a zloměnými končetinami, začneme tušit, že je něco špatně.

A teď zpět k rodičům. Znovu zde tedy opakuji východisko prvního odstavce: adorace - kritika - spřátelení / racionalizované sblížení. Problém nacházíme právě ve třetím kroku. Slovo racionalizované - tedy odůvodněné rozumem, nebo jak píše slovník abz.cz využití rozumové metody (což se mně osobně líbí jako definice snad ještě víc, alespoň konkrétně v tomto kontextu) - není použito náhodně, jak už bodří dozajista vědí. V momentě, kdy se zbavíte hormonového tsunami a zbavíte se tak růžových / černých / všechnybarvyduhy brýlí, začne se kaleidoskopický obraz krapet přetáčet a z neurčité směsi plastového odpadu se pomalým procesem poslepuje dohromady jediná mozaika.